Tennessee State Champions

2013-2014

Division Team Coach Title
Division 1 Tennessee SC 14(Girls) Brandy Gagliano Finalists
Division 1 Tennessee SC 15(Girls) Pat Johnston Champions
Division 1 Tennessee SC 16(Girls) Ronnie Woodard Champions
Division 1 Tennessee SC 17(Girls) Tommy Cochran Champions
Division 1 Tennessee SC 17 Premier(Girls) Kelsey Fenix Third Place
Division 1 Tennessee SC 18(Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 18 Premier(Girls) Jim Browne Finalists
Division 2 Tennessee SC 18 Elite(Girls) Alex Quinta Finalists
Division 2 Tennessee SC 19 Elite(Girls) Andy Stone Finalists
Division 1 Tennessee SC 19(Girls) Travis Fravel / Brandy Gagliano Champions
Division 1 Tennessee SC 19(Boys) Eric Bossman Champions
Division 1 Tennessee SC 02 Premier North(Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 02 Premier South(Boys) Dana Weymouth Champions
Division 2 Tennessee SC 02 Elite (Girls) South Alyssa Davila Finalists
Division 3 Tennessee SC 19 Select(Girls) Antonio Johns Finalists
Division 1 Tennessee SC 14(Boys) Kenny Heckman Finalists
Division 1 Tennessee SC 15(Boys) Bryan Johnson Champions
Division 1 Tennessee SC 15 Premier(Boys) Josh Severns Finalists
Division 1 Tennessee SC 16(Boys) Josh Severns Finalists
Division 2 Tennessee SC 17 Elite(Boys) Randy Johnson Finalists
Division 1 Tennessee 18(Boys) Kyle Roelke Champions
Division 1 Tennessee SC 16 Premier(Boys) Paul Ridler Third Place

 

2012-2013

Division Team Coach Title
Division 1 Tennessee SC 13(U18 Boys) Bryan Johnson Champions
Division 1 Tennessee SC 16(Girls) Ronnie Woodard Champions
Division 1 Tennessee SC 14 (U17 Girls) Tommy Cochran Finalists
Division 1 Tennessee SC 14 (U17 Boys) Kenny Heckman Champions
Division 1 Tennessee SC 15 (U16 Girls) Patrick Johnston Finalists
Division 1 Tennessee SC 15 Premier (U16 Boys) Josh Severns Champions
Division 1 Tennessee SC 17 (U14 Girls) Nicole Aquila Stephens Finalists
Division 1 Tennessee SC 18 (U13 Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 18 Premier (U13 Girls) Cal Long Finalists
Division 1 Tennessee SC 18 (U13 Boys) Sandy Pollock Finalists

 

2011-2012

Division Team Coach Title
Division 1 Tennessee SC 01 Premier North (U12 Girls) Lance Mayes Champions
Division 1 Tennessee SC 01 Premier South (U12 Girls) Graham Whitehouse Finalists
Division 1 Tennessee SC 01 Premier South (U12 Boys) Eric Bossman Finalists
Division 2 Tennessee SC 16 Elite (U15 Girls) Mark Champion Finalists
Division 2 Tennessee SC 17 Elite (U14 Boys) Randy Johnson Champions
Division 2 Tennessee SC 18 Elite (U13 Girls) Laban Defriese Champions
Division 2 Tennessee SC 01 Elite North (U12 Girls) Lance Mayes Champions
Division 2 Tennessee SC 01 Elite South (U12 Boys) Eric Bossman Finalists
Division 1 TNFC 98 Azzurri Laban Defriese Champions
Division 1 TNFC 99 Valkyrie Nicole Stephens Champions
Division 1 95 Boys Premier (U17) Bryan Johnson Champions
Division 1 96 Boys Premier (U16) Kenny Heckman Champions
Division 1 97 Boys Premier (U15) Ajit Korgaokar Champions
Division 1 98 Boys Premier (U14) Robbie Stewart Finalists
Division 1 99 Boys Premier (U13) Paul Ridler Finalists

 

2010-2011

Division Team Coach Title
Division 1 00 Boys Premier (U12) Jose Londono Champions
Division 1 94 Girls Premier (U18)  Sandy Pollock & Brandy Gagliano Champions
Division 1 96 Girls Premier (U16)   Finalists
Division 1 97 Girls Premier (U15) Hans Hobson Champions
Division 1 99 Girls Premier (U13)   Finalists
Division 1 00 Girls Premier (U12) Cal Long Champions
Division 2 U15 TNFC 97 Arsenal Jason Muzak Champions
Division 3 99 Boys Select (U13) Juan Hernandez Finalists
Division 1 93 Boys Premier (U18) Kenny Heckman Finalists
Division 1 95 Boys Premier (U16) Sandy Pollock Champions
Division 1 96 Boys Premier (U15) Giles Cheevers Champions
Division 1 97 Boys Elite (U14) Paul Ridler Finalists
Division 1 92 Girls Premier (U19) Ashley Frericks Finalists
Division 1 93 Girls Premier (U18) Mark Foster Champions
Division 1 94 Girls Premier (U17) Brandy & Daniel Gagliano Champions
Division 1 U15 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Finalists
Division 1 97 Girls Premier (U14) Hans Hobson Champions
Division 2 Brentwood Synergy U18 Michael Moniz Finalists
Division 2 U17 TNFC 94 Revolution Alex Quintana Champions
Division 2 99 Boys Premier Jose Londoño Champions

 

2009-2010

Division Team Coach Title
Division 2 U13 TNFC 98 Azzurri Laban Defriese Champions
Division 2 U13 TNFC 98 Avanti Dan Jonse Finalists
Division 2 U12 TNFC 99 Valkyrie Nicole Aquila Champions
Division 3 98 Boys Elite (U13) Otey Smithson Finalists
Division 3 U12 TNFC 99 Rowdies John Sintic Champions
Division 3 97 Girls Elite (U14) Jimmy Garrett Finalists
Division 3 U13 TNFC 98 Armada Gabe Graham Champions
Division 3 98 Girls Elite (U13) Mark Champion Finalists
Division 1 92 Boys Elite (U18) Rob Perkins Finalists
Division 1 93 Boys Premier (U17) Kenny Heckman Champions
Division 1 95 Boys Premier (U15) Sandy Pollock Champions
Division 1 96 Boys Premier (U14) Giles Cheevers Champions
Division 1 92 Girls Premier (U18) Ashley Frericks Finalists
Division 1 93 Girls Premier (U17) Cristin Czubik, Matt Moses Champions
Division 1 94 Girls Premier (U16) Brandy & Daniel Gagliano Champions
Division 1 U14 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Champions
Division 2 93 Boys Select (U17) Kevin Nebel Champions
Division 2 U14 TNFC 96 Revolution Jimmy Drain Finalists
Division 2 97 Boys Premier (U13) Ajit Korgaokar Champions
Division 2 98 Boys Premier Academy (U12) Londoño, Smithson, Grundy, Boone Finalists
Division 2 93 Girls Elite (U17) Rob Perkins Champions

 

2008-2009

Division Team Coach Title
Division 2 96 Girls Elite (U14) Raul Lopez Champions
Division 2 97 Girls Premier (U13) Hans Hobson and Jimmy Garrett Finalists
Division 2 U12 TNFC 98 Azzuri Laban Defriese Champions
Division 2 98 Girls Premier (U12) Brandon Moses Finalists
Division 3 97 Boys Select (U13) Lance Mayes and Allan McDonald Champions
Division 3 98 Boys Elite Academy (U12) Londoño, Smithson, Grundy, Boone Champions
Division 3 U12 TNFC 98 Juventis Lazaro Tucious Champions
Division 3 U12 TNFC 98 Thunder Gabe Graham Finalists
Division 1 92 Boys Elite (U17) Ajit Korgaokar Finalists
Division 1 93 Boys Premier (U16) Sandy Pollock Finalists
Division 1 94 Boys Premier (U15) Yusuf Hasan Champions
Division 1 95 Boys Premier (U14) Tim Betts Champions
Division 1 90 Girls Real Madrid (U19) Brandy and Daniel Gagliano Champions

 

2007-2008

Division Team Coach Title
Division 1 92 Girls Premier (U17) Ashley Frericks and Chris Price Finalists
Division 1 93 Girls Premier (U16) Matt Moses and Cristin Czubik Champions
Division 1 94 Girls Premier (U15) Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division 1 95 Girls Premier (U14) Justin and Brandon Moses Champions
Division 2 U13 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Finalists
Division 3 U13 TNFC 96 Revolution Jimmy Drain Champions
Division 2 97 Boys Premier (U12) Kenny Heckman Champions
Division 3 U13 TNFC 97 Force Antonio John Champions
Division 1 U18 TNFC 90 Blue Ajit Korgaokar Champions
Division 1 U18 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division 1 U15 Girls BWSC Elite Matt Moses and Cristin Czubik Champions

 

2006-2007

Division Team Coach Title
Division 2 U13 BWSC Apex Justin Moses, Brandon Moses, and Nandi Pryce Champions
Division 2 U13 BWSC Premier Tim Betts Champions
Division 2 U12 TNFC 96 Rage Gabe Garcia Champions
Division 2 U14 BWSC Blast Raul Lopez Finalists
Division 2 U11 TNFC 97 Revolution   Champions
Division 2 U11 Inrgy Premier Kenny Heckman Finalists
Division 3 U13 BWSC Force Lance Mayes Finalists
Division 3 U12 BWSC Select (playing up U13) Tim Betts Champions
Division 1 U19 TNFC 88 Blue   Champions
Division 1 U17 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division 1 U14 Girls BWSC Elite Matt Moses Champions

 

2005-2006

Division Team Coach Title
Division 2 U14 Boys BWSC Avalanche Lance Mayes Finalists
Division 2 U12 TNFC 95 Warriors   Champions
Division 2 U11 TNFC 96 Rage   Champions
Division 2 U13 Girls BWSC Premier Steve Zanolini Finalists
Division 3 U13 Boys BWSC Crew Navy Roger Corle Finalists
Division 3 U11 Boys BWSC Select Navy Tim Betts Finalists
Division 3 U13 Girls BWSC Blast Raul Lopez Champions
Division 1 U19 Boys BWSC Rangers Steve Parker Champions
Division 1 U18 TNFC 88 Blue   Champions

 

2004-2005

Division Team Coach Title
Division 1 U16 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division 2 U17 Boys BWSC Groove Kent Messner and Bob Tigert Finalists
Division 2 U16 Boys BWSC Fury Marcogiulio Piccillo Finalists
Division 2 U15 TNFC 91 Blue   Champions
Division 2 U13 Girls BWSC Elite Matt Moses and Laura Koerner Champions
Division 2 U11 Girls BWSC Apex Brandon Moses and Justin Moses Champions
Division 3 U13 Boys BWSC Avalanche Lance Mayes Finalists
Division 3 U13 Girls BWSC Spirit Josh Moses and Leslie Bishop Finalists
Division 1 U19 Boys BWSC Rage Tim Betts Champions
Division 1 U18 Boys BWSC Rangers Steve Parker Finalists
Division 1 U17 TNFC 90 Blue   Champions
Division 1 U17 Boys BWSC Fuusion Shane Barrett Finalists
Division 1 U15 TNFC 92 Blue   Champions
Division 1 U18 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Finalists

 

2003-2004

Division Team Coach Title
Division 1 U16 TNFC 91 Blue   Champions
Division 1 U15 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division 2 U16 Boys BWSC Groove Kent Messner and Bob Tigert Champions
Division 2 U12 TNFC 94 Revolution   Champions
Division 2 U17 Girls BWSC Blitz Navy David Sprouse Finalists
Division 2 U14 Girls BWSC Extreme Jarett Smith Champions
Division 3 U14 Boys BWSC Arsenal Gunners Paul Blackburn Champions
Division 3 U12 Girls BWSC Rampage Peter Zimmerman Champions
Division 1 U18 Boys BWSC Rage Tim Betts Finalists
Division 1 U17 Boys BWSC Rangers Steve Parker Champions
Division 1 U16 TNFC 90 Blue   Champions
Division 1 U14 TNFC 92 Blue   Champions
Division 1 U18 Girls BWSC Excel Erin Edwards and Renee Rice Champions
Division 1 U17 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division 1 U16 TNFC 88 Blue   Champions
Division 1 U15 TNFC 90 Blue   Champions
Division 1 U14 Girls BWSC Real Madrid Brandy Gagliano and Renee Rice Champions

 

2002-2003

Division Team Coach Title
Division 2 U13 TNFC 92 Blue   Champions
Division 2 U11 Boys BWSC Cyclones Steve Yates Champions
Division 2 U17 TNFC 88 White   Champions
Division 2 U16 Girls BWSC Ambush Steve Zanolini Finalists
Division 2 U15 TNFC 90 White   Champions
Division 2 U14 Girls BWSC Pride Richard boone and Steve Sermonet Finalists
Division 3 U12 Boys BWSC Matrix Reving Yahya Champions
Division 3 U12 Girls BWSC Breeze Matt Moses Finalists
Division 1 U16 TNFC 90 Blue   Champions
Division 1 U14 TNFC 92 Blue   Champions
Division 1 U17 TNFC 87 Blue   Champions
Division 1 U16 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division 1 U15 TNFC 89 Blue   Champions
Division 1 U14 TNFC 92 Blue   Champions
Division 1 U18 TNFC 86 Blue   Champions
Division 2 U16 Boys BWSC Inferno Steve Yates Champions

 

2001-2002

Division Team Coach Title
Division 2 U14 TNFC 90 Blue   Champions
Division 2 U13 TNFC 91 Blue   Champions
Division 2 U15 TNFC 87 White   Champions

 

2000-2001

Division Team Coach Title
Division 2 U14 TNFC 88 White   Champions
Division 2 U11 Girls BWSC Beat Vicki Sanford Champions
Division 3 U13 Girls BWSC Pride Richard Boone Champions
Division 3 U12 Girls BWSC Extreme Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division 2 TNFC Lady Rythm Jimmy Garret Finalists
Division 1 U15 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Divison 3 U15 Boys BWSC Inferno Steve Yates Champions
Division 1 U18 Boys BWSC Wolverines Bryan Johnson Champions
Division 1 U15 TNFC 88 Blue   Champions
Division 1 U14 Boys BWSC Blast Steve Parker Finalists
Division 1 U19 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Champions
Division 1 U17 Girls BWSC Lady Express Bryan Johnson Champions
Division 1 U17 TNFC 86 Blue   Champions
Division 1 U14 TNFC 90 Blue   Champions
Division 2 U13 TNFC 90 Blue   Champions
Division 2 U11 TNFC 92 Blue   Champions
Division 2 U12 TNFC 89 White   Champions

 

1999-2000

Division Team Coach Title
Division 2 U11 Girls BWSC Real Madrid Jimmy Garrett Champions
Division 2 U11 TNFC 88 White   Champions
Division 3 U14 Boys BWSC Inferno Steve Yates Finalists
Division 2 U12 Boys BWSC Burn Mark Champion Finalists
Division 3 U11 TNFC 88 White   Champions
Division 3 U13 TNFC 87 White   Champions
Division 3 U12 TNFC 88 White   Champions
Division 3 U12 Girls BWSC United '89 Brandon Moses Finalists

 

1998-1999

Division Team Coach Title
Division 1 U19 Boys BWSC Lasers Bryan Johnson Champions
Division 1 U17 Boys BWSC Wolverines Bryan Johnson Finalists
Division 1 U15 TNFC 87 Blue   Champions

 

1997-1998

Division Team Coach Title
Division 1 U18 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Champions
Division 2 U12 TNFC 88 White   Champions
Division 2 U11 TNFC 89 White   Champions
Division 3 U15 TNFC 86 Blue   Champions
Divison 3 U12 TNFC 88 White   Champions

 

1996-1997

Division Team Coach Title
Division 1 U18 Boys BWSC Lasers Bryan Johnson Champions
Division 1 U14 Boyws BWSC Thunderbolts Chris Clunan Finalists

 

1995-1996

Division Team Coach Title
Division 1 U14 Girls BWSC Assault Margaret Gurley Finalists
Divison 1 U17 Boys BWSC Lasers Mike Doyle Champions
Division 1 U15 Boyws BWSC Wolverines Carlos Lee Champions
Division 1 U16 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Finalists

 

1994-1995

Division Team Coach Title
Division 2 U13 Boyws BWSC Tornados Ali Farhangi Champions
Division 2 U11 Boys BWSC Blast Phil English Finalists
Divison 1 U12 Boys BWSC Thunderbolts Chris Clunan Champions
Division 2 U11 Boys BWSC Thunderbirds Allen Shorte Champions
Division 1 U15 Girls BWSC Lady Lightening Pete Dedivanovic Champions
Division 1 U14 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Finalists
Division 3 U13 Girls BWSC Bullets Steve Zanolini Champions
Division 1 U12 Boys BWSC Wolverines Pete Dedivanovic Champions
Divison 2 U17 Boys BWSC United   Champions
Division 2 U12 Boys BWSC Strikers Ben Shoharabi Champions

 

Register for Tryouts

Upcoming Events

Tennessee Soccer Club Calendar

Soccer News

US Club Soccer's Volunteer League
Tennessee Soccer Club Plays Soccer
TNI Tournament Information for May 6-8 2016

Social Media

Twitter

We Got Soccer

History of Champions

Affiliation Logos

                                                   

Sponsor Logos