Year Division Team Coach Title
2013-2014 Division 1 Tennessee SC 14(Girls) Brandy Gagliano Finalists
Division 1 Tennessee SC 15(Girls) Pat Johnston Champions
Division 1 Tennessee SC 16(Girls) Ronnie Woodard Champions
Division 1 Tennessee SC 17(Girls) Tommy Cochran Champions
Division 1 Tennessee SC 17 Premier(Girls) Kelsey Fenix Third Place
Division 1 Tennessee SC 18(Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 18 Premier(Girls) Jim Browne Finalists
Division 2 Tennessee SC 18 Elite(Girls) Alex Quinta Finalists
Division 2 Tennessee SC 19 Elite (Girls) Andy Stone Finalists
Division 1 Tennessee SC 19(Girls) Travis Fravel/Brandy Gagliano Champions
Division 1 Tennessee SC 19(Boys) Eric Bossman Champions
Division 1 Tennessee SC 02 Premier North(Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 02 Premier South(Boys) Dana Weymouth Champions
Division 2 Tennessee SC 02 Elite (Girls) South Aylssa Davila Finalists
Division 3 Tennessee SC 19 Select(Girls) Antonio Johns Finalists
Division 1 Tennessee SC 14(Boys) Kenny Heckman Finalists
Division 1 Tennessee SC 15(Boys) Bryan Johnson Champions
Division 1 Tennessee SC 15 Premier(Boys) Josh Severns Finalists
Division 1 Tennessee SC 16(Boys) Josh Severns Finalists
Division 2 Tennessee SC 17 Elite(Boys) Randy Johnson Finalists
Division 1 Tennessee 18(Boys) Kyle Roelke Champions
Division 1 Tennessee SC 16 Premier(Boys) Paul Ridler Third Place
2012-2013 Division 1 Tennessee SC 13 (U18 Boys) Bryan Johnson Champions
Division 1 Tennessee SC 16(Girls) Ronnie Woodard Champions
Division 1 Tennessee SC 14 (U17 Girls) Tommy Cochran Finalists
Division 1 Tennessee SC 14 (U17 Boys) Kenny Heckman Champions
Division 1 Tennessee SC 15 (U16 Girls) Patrick Johnston Finalists
Division 1 Tennessee SC 15 Premier (U16 Boys) Josh Severns Champions
Division 1 Tennessee SC 17 (U14 Girls) Nicole Aquila Stephens Finalists
Division 1 Tennessee SC 18 (U13 Girls) Deni Ismailovic Champions
Division 1 Tennessee SC 18 Premier (U13 Girls) Cal Long Finalists
Division 1 Tennessee SC 18 (U13 Boys) Sandy Pollock Finalists
2011-2012 Division 1 Tennessee SC 01 Premier North (U12 Girls) Lance Mayes Champions
Division 1 Tennessee SC 01 Premier South (U12 Girls) Graham Whitehouse Finalists
Division 1 Tennessee SC 01 Premier South (U12 Boys) Eric Bossman Finalists
Division 2 Tennessee SC 16 Elite (U15 Girls) Mark Champion Finalists
Division 2 Tennessee SC 17 Elite (U14 Boys) Randy Johnson Champions
Division 2 Tennessee SC 18 Elite (U13 Girls) Laban Defriese Champions
Division 2 Tennessee SC 01 Elite North (U12 Girls) Lance Mayes Champions
Division 2 Tennessee SC 01 Elite South (U12 Boys) Eric Bossman Finalists
Division I TNFC 98 Azzurri Laban Defriese Champions
Division I TNFC 99 Valkyrie Nicole Stephens Champions
Division I 95 Boys Premier (U17) Bryan Johnson Champions
Division I 96 Boys Premier (U16) Kenny Heckman Champions
Division I 97 Boys Premier (U15) Ajit Korgaokar Champions
Division I 98 Boys Premier (U14) Robbie Stewart Finalists
Division I 99 Boys Premier (U13) Paul Ridler Finalists
2010-2011 Division I 00 Boys Premier (U12) Jose Londono Champions
Division I 94 Girls Premier (U18) Sandy Pollock and Brandy Gagliano Champions
Division I 96 Girls Premier (U16) Finalists
Division I 97 Girls Premier (U15) Hans Hobson Champions
Division I 99 Girls Premier (U13) Finalists
Division I 00 Girls Premier (U12) Cal Long Champions
Division II U15 TNFC 97 Arsenal Jason Mazuk Champions
Division III 99 Boys Select (U13) Juan Hernandez Finalists
Division I 93 Boys Premier (U18) Kenny Heckman Finalists
Division I 95 Boys Premier (U16) Sandy Pollock Champions
Division I 96 Boys Premier (U15) Giles Cheevers Champions
Division I 97 Boys Elite (U14) Paul Ridler Finalists
Division I 92 Girls Premier (U19) Ashley Frericks Finalists
Division I 93 Girls Premier (U18) Mark Foster Champions
Division I 94 Girls Premier (U17) Brandy & Daniel Gagliano Champions
Division I U15 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Finalists
Division I 97 Girls Premier (U14) Hans Hobson Champions
Division II Brentwood Synergy U18 Michael Moniz Finalists
Division II U17 TNFC 94 Revoution Alex Quintana Champions
Division II 99 Boys Premier Jose Londoño Champions
2009-2010 Division II U13 TNFC 98 Azzurri Laban Defriese Champions
Division II U13 TNFC 98 Avanti Dan Jonse Finalists
Division II U12 TNFC 99 Valkyrie Nicole Aquila Champions
Division III 98 Boys Elite (U13) Otey Smithson Finalists
Division III U12 TNFC 99 Rowdies John Sintic Champions
Division III 97 Girls Elite (U14) Jimmy Garrett Finalists
Division III U13 TNFC 98 Armada Gabe Graham Champions
Division III 98 Girls Elite (U13) Mark Champion Finalists
Division I 92 Boys Elite (U18) Rob Perkins Finalists
Division I 93 Boys Premier (U17) Kenny Heckman Champions
Division I 95 Boys Premier (U15) Sandy Pollock Champions
Division I 96 Boys Premier (U14) Giles Cheevers Champions
Division I 92 Girls Premier (U18) Ashley Frericks Finalists
Division I 93 Girls Premier (U17) Cristin Czubik, Matt Moses Champions
Division I 94 Girls Premier (U16) Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division I U14 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Champions
Division II 93 Boys Select (U17) Kevin Nebel Champions
Division II U14 TNFC 96 Revolution Jimmy Drain Finalists
Division II 97 Boys Premier (U13) Ajit Korgaokar Champions
Division II 98 Boys Premier Academy (U12) Jose Londoño, Otey Smithson, Bryan Grundy and Richard Boone Finalists
Division II 93 Girls Elite (U17) Rob Perkins Champions
2008-2009 Division II 96 Girls Elite (U14) Raul Lopez Champions
Division II 97 Girls Premier (U13) Hans Hobson and Jimmy Garrett Finalists
Division II U12 TNFC 98 Azzuri Laban Defriese Champions
Division II 98 Girls Premier (U12) Brandon Moses Finalists
Division III 97 Boys Select (U13) Lance Mayes and Allan McDonald Champions
Division III 98 Boys Elite Academy (U12) Jose Londoño, Otey Smithson, Bryan Grundy and Richard Boone Champions
Division III U12 TNFC 98 Juventis Lazaro Tucious Champions
Division III U12 TNFC 98 Thunder Gabe Graham Finalists
Division I 92 Boys Elite (U17) Ajit Korgaokar Finalists
Division I 93 Boys Premier (U16) Sandy Pollock Finalists
Division I 94 Boys Premier (U15) Yusuf Hasan Champions
Division I 95 Boys Premier (U14) Tim Betts Champions
Division I 90 Girls Real Madrid (U19) Brandy and Daniel Gagliano Champions
2007-2008 Division I 92 Girls Premier (U17) Ashley Frericks and Chris Price Finalists
Division I 93 Girls Premier (U16) Matt Moses and Cristin Czubik Champions
Division I 94 Girls Premier (U15) Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division I 95 Girls Premier (U14) Justin Moses and Brandon Moses Champions
Division II U13 TNFC 96 Impact Tommy Cochran Finalists
Division III U13 TNFC 96 Revolution Jimmy Drain Champions
Division II 97 Boys Premier (U12) Kenny Heckman Champions
Division III U13 TNFC 97 Force Antonio John Champions
Division I U18 TNFC 90 Blue Ajit Korgaokar Champions
Division I U18 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division I U15 Girls BWSC Elite Matt Moses and Cristin Czubik Champions
2006-2007 Division II U13 BWSC Apex Justin Moses, Brandon Moses and Nandi Pryce Champions
Division II U13 BWSC Premier Tim Betts Champions
Division II U12 TNFC 96 Rage Gabe Garcia Champions
Division II U14 BWSC Blast Raul Lopez Finalists
Division II U11 TNFC 97 Revolution Champions
Division II U11 Inrgy Premier Kenny Heckman Finalists
Division III U13 BWSC Force Lance Mayes Finalists
Division III U12 BWSC Select (playing up U13) Tim Betts Champions
Division I U19 TNFC 88 Blue Champions
Division I U17 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division I U14 Girls BWSC Elite Matt Moses Champions
2005-2006 Division II U14 Boys BWSC Avalanche Lance Mayes Finalists
Division II U12 TNFC 95 Warriors Champions
Division II U11 TNFC 96 Rage Champions
Division II U13 Girls BWSC Premier Steve Zanolini Finalists
Division III U13 Boys BWSC Crew Navy Roger Corle Finalists
Division III U11 Boys BWSC Select Navy Tim Betts Finalists
Division III U13 Girls BWSC Blast Raul Lopez Champions
Division I U19 Boys BWSC Rangers Steve Parker Champions
Division I U18 TNFC 88 Blue Champions
2004-2005 Division I U16 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division II U17 Boys BWSC Groove Kent Messner and Bob Tigert Finalists
Division II U16 Boys BWSC Fury Marcogiulio Piccillo Finalists
Division II U15 TNFC 91 Blue Champions
Division II U13 Girls BWSC Elite Matt Moses and Laura Koerner Champions
Division II U11 Girls BWSC Apex Brandon Moses and Justin Moses Champions
Division III U13 Boys BWSC Avalanche Lance Mayes Finalists
Division III U13 Girls BWSC Spirit Josh Moses and Leslie Bishop Finalists
Division I U19 Boys BWSC Rage Tim Betts Champions
Division I U18 Boys BWSC Rangers Steve Parker Finalists
Division I U17 TNFC 90 Blue Champions
Division I U17 Boys BWSC Fusion Shane Barrett Finalists
Division I U15 TNFC 92 Blue Champions
Division I U18 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Finalists
2003-2004 Division I U16 TNFC 91 Blue Champions
Division I U15 Girls BWSC Real Madrid Brandy and Daniel Gagliano, Renee Rice Champions
Division II U16 Boys BWSC Groove Kent Messner and Bob Tigert Champions
Division II U12 TNFC 94 Revolution Champions
Division II U17 Girls BWSC Blitz Navy David Sprouse Finalists
Division II U14 Girls BWSC Extreme Jarett Smith Champions
Division III U14 Boys BWSC Arsenal Gunners Paul Blackburn Champions
Division III U12 Girls BWSC Rampage Peter Zimmerman Champions
Division I U18 Boys BWSC Rage Tim Betts Finalists
Division I U17 Boys BWSC Rangers Steve Parker Champions
Division I U16 TNFC 90 Blue Champions
Division I U14 TNFC 92 Blue Champions
Division I U18 Girls BWSC Excel Erin Edwards and Renee Rice Champions
Division I U17 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division I U16 TNFC 88 Blue Champions
Division I U15 TNFC 90 Blue Champions
Division I U14 Girls BWSC Real Madrid Brandy Gagliano and Renee Rice Champions
2002-2003 Division II U13 TNFC 92 Blue Champions
Division II U11 Boys BWSC Cyclones Steve Yates Champions
Division II U17 TNFC 88 White Champions
Division II U16 Girls BWSC Ambush Steve Zanolini Finalists
Division II U15 TNFC 90 White Champions
Division II U14 Girls BWSC Pride Richard Boone and Steve Sermonet Finalists
Division III U12 Boys BWSC Matrix Reving Yahya Champions
Division III U12 Girls BWSC Breeze Matt Moses Finalists
Division I U16 TNFC 90 Blue Champions
Division I U14 TNFC 92 Blue Champions
Division I U17 TNFC 87 Blue Champions
Divison I U16 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division I U15 TNFC 89 Blue Champions
Division I U14 TNFC 92 Blue Champions
Division II U18 TNFC 86 Blue Champions
Division II U16 Boys BWSC Inferno Steve Yates Champions
2001-2002 Division II U14 TNFC 90 Blue Champions
Division II U13 TNFC 91 Blue Champions
Division II U15 TNFC 87 White Champions
2000-2001 Division II U14 TNFC 88 White Champions
Division II U11 Girls BWSC Beat Vicki Sanford Champions
Division III U13 Girls BWSC Pride Richard Boone Champions
Division III U12 Girls BWSC Extreme Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division II TNFC Lady Rythm Jimmy Garret Finalists
Division I U15 Girls BWSC Impact Brandy and Daniel Gagliano Champions
Division III U15 Boys BWSC Inferno Steve Yates Champions
Division II
Division I U18 Boys BWSC Wolverines Bryan Johnson Champions
Division I U15 TNFC 88 Blue Champions
Division I U14 Boys BWSC Blast Steve Parker Finalists
Division I U19 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Champions
Division I U17 Girls BWSC Lady Express Bryan Johnson Champions
Division I U17 TNFC 86 Blue Champions
Division I U14 TNFC 90 Blue Champions
Division II U13 TNFC 90 Blue Champions
Division II U11 TNFC 92 Blue Champions
Division II U12 TNFC 89 White Champions
1999-2000 Division II U11 Girls BWSC Real Madrid Jimmy Garrett Champions
Division II U11 TNFC 88 White Champions
Division III U14 Boys BWSC Inferno Steve Yates Finalists
Division II U12 Boys BWSC Burn Mark Champion Finalists
Division III U11 TNFC 88 White Champions
Division III U13 TNFC 87 White Champions
Division III U12 TNFC 88 White Champions
Division III U12 Girls BWSC United ’89 Brandon Moses Finalists
1998-1999 Division I U19 Boys BWSC Lasers Bryan Johnson Champions
Division I U17 Boys BWSC Wolverines Bryan Johnson Finalists
Division I U15 TNFC 87 Blue Champions
1997-1998 Division I U18 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Champions
Division II U12 TNFC 88 White Champions
Division II U11 TNFC 89 White Champions
Division III U15 TNFC 86 Blue Champions
Division III U12 TNFC 88 White Champions
1996-1997 Division I U18 Boys BWSC Lasers Bryan Johnson Champions
Division I U14 Boys BWSC Thunderbolts Chris Clunan Finalists
1995-1996 Division I U14 Girls BWSC Assault Margaret Gurley Finalists
Division I U17 Boys BWSC Lasers Mike Doyle Champions
Division I U15 Boys BWSC Wolverines Carlos Lee Champions
Division I U16 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Finalists
1994-1995 Division II U13 Boys BWSC Tornados Ali Farhangi Champions
Division II U11 Boys BWSC Blast Phil English Finalists
Division I U12 Boys BWSC Thunderbolts Chris Clunan Champions
Division II U11 Boys BWSC Thunderbirds Allen Shorte Champions
Division I U15 Girls BWSC Lady Lightening Pete Dedivanovic Champions
Division I U14 Girls BWSC Arsenal Vicki Sanford Finalists
Division II U11 Girls BWSC Blaze Bill Lowe Champions
Division III U13 Girls BWSC Bullets Steve Zanolini Champions
Division I U12 Boys BWSC Wolverines Pete Dedivanovic Champions
Division II U17 Boys BWSC United Champions
Division II U12 Boys BWSC Strikers Ben Shoharabi Champions